Intervence ve veřejném prostoru “Zátoka přistávajícího draka”

„I když jsme každý trochu jiný, můžeme něco tvořit společně.“ (chlapec, 10 let)

Na konci školního roku 2024 jsme se podruhé vydali do Chebu pod vedením architekty a doktorandky UMPRUM Pham Thu Huong. Po terénním průzkumu a urbanistickém workshopu se tentokrát jednalo o architektonicko-umělecký workshop, jehož výsledkem byla fyzická intervence ve veřejném prostoru. 

A o co konkrétně šlo? Společně s českými a vietnamskými dětmi a místní komunitou jsme vytvořili místo setkávání – tzv. “Zátoku přistávajícího draka”. Ta odkazuje na česko-vietnamské vztahy v místě, kde se obě skupiny každodenně setkávají (plácek před místní školou) a kde z našich předchozích rozhovorů s místními vyplynula potřeba vytvořit příjemné místo na trávení volného času. Kromě posezení na “drakovi” a čtení českých a vietnamských pověstí jste si tu tak mohli např. natrhat majoránku nebo koriandr, skrze QR kódy nastudovat recepty nebo se se sluchátky v uších přenést na rušnou ulici v Hanoji.

O co šlo ale především – lokalita byla vybrána tak, aby byla dostupná pro každého bez ohledu na věk, etnicitu nebo gender a lákala k setkávání. Měřítko a materiál instalace zase odpovídaly tomu, aby bylo možné projekt reálně uskutečnit s pomocí dětí – žáků a žákyň blízké školy. 

Intervence ve veřejném prostoru zůstala do září, poté proběhla fáze evaluace.  

Ta by v ideálním případě měla být zakončením každého projektu. Kromě toho, že sledujeme, jaký dopad naše aktivity měly, získáváme také zpětnou vazbu od lidí účastnících se projektu a díky tomu můžeme postupy a metody do příště nastavovat tak, aby v nich bylo všem dobře. 

V případě Chebu jsme se zaměřili na přímé i nepřímé účastníky a účastnice tvorby architektonicko-umělecké intervence, děti, rodiče i širší veřejnost. 

Pro získání zpětné vazby od širší veřejnosti jsme zvolili formát urbanistického workshopu v rámci akce Zažít město jinak. V případě dětí jsme zvolili formu interaktivního workshopu, na kterém jsme v menších skupinách probírali, co s dvouměsíčním odstupem v dětech zůstalo, co za zážitky a zkušenosti vyčnívá a co by šlo do příště vylepšit. Kromě mluvení se mohly děti vyjádřit i skrze kreslení a lepení, což pomohlo ke snadnějšímu sdílení často těžko verbalizovatelných věcí.

Více informací o projektu najdete zde.

Za spolupráci moc děkujeme také: 

Magdalena Trhlíková

ilustrace: Wei Chen Ting

fotografie: Adéla Zlámalová

Markéta Mašková a místní komunita v ulici Valdštejnova